• Rozlúčka deviatakov

• Maj sa milá škola,

ty náš detský svet!

Bolo nám tu s tebou dobre

celých dlhých deväť liet.

Sme tu ako doma

a ty každý deň

vitaš si nás vzácnym teplom

muškátov a bielych stien.

Maj sa naša trieda,

telocvičňa, dvor!

Čas je ako dravá rieka,

čas je ako meteor.

Čas nik nezastaví, ani slza na líci.

Zrazu je nám trochu tesno,

na chodbe i v lavici.

Lenže skôr, než skúsil si

pevnosť svojich síl, na odchod

Ti posledný zvonec zazvonil.

Dovidenia škola, trieda , školský prach!

Ukryjeme si Vás, ukryjete si nás

v najvzácnejších spomienkach.

• Školský výlet

• Školský výlet sa na našej škole uskutočnil 16.6.2022. Navštívili sme Jaskyňu - Zlá Diera pri obci Lipovce. Je jedinou známou sprístupnenou jaskyňou na území Prešovského okresu. Zlá Diera je výnimočná práve veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia.  Spoločne so žiakmi a sprievodcom sme prechádzali tajuplné podzemie s prilbami na hlave. Jaskyňa nie je eletkricky osvetlená, preto sme si svietili tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, no niektorí používali aj vlastné svetielka. Trasa trvala približne 40 minút a bolo v nej len 7 stupňov. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavosti, napríklad aj to, prečo sa vlastne volá Zlá Diera. Táto jaskyňa bola pre nás všetkých nielen poučná ale hlavne nezabudnuteľná. A ako sa na poriadnom výlete patrí, nesmela chýbať ani dobrá a osviežujúca zmrzlina. Už teraz sa tešíme na ďalší školský rok.

• Oznámenie o udelení riaditeľského voľna

• Riaditeľstvo Špeciálnej základnej školy v Zborove oznamuje, že v zmysle § 150 ods. 5 zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní udeľuje dňa 8.6.2022 (streda) riaditeľské voľno z dôvodu technických prác na vodovodnom potrubí.

Ďakujeme za pochopenie!

• Beseda s lekárom

• Dňa 30.05.2022 si žiačky našej školy vypočuli besedu, ktorú prednášal Mudr. Dušan Macala na tému: "Antikoncepcia a tehotenstvo". Žiačky tak získali dôležité informácie do života. Príprava na manželstvo, rodičovstvo a sexuálnu výchovu.

• Beseda s príslušníkmi policajného zboru

• V piatok 27.mája 2022 sme na našej škole zorganizovali besedu s príslušníkmi policajného zboru pre všetkých žiakov našej školy.

Beseda bola zameraná na prevenciu trestnej činnosti detí a mladistvých. Rozoberala sa problematika  najčastejších priestupkov a trestnej činnosti mladistvých v škole i mimo nej. Informovali žiakov o tom, aké tresty im hrozia za porušovanie zákonov.

Žiaci so záujmom počúvali a občas položili pánovi policajtovi a pani policajtke otázky, na ktoré im trpezlivo odpovedali.

Drogová prevencia tiež bola súčasťou besedy a pán policajt uvádzal konkrétne prípady a postihy za takúto trestnú činnosť.

Žiaci boli poučení o tom, ako sa majú správať na cestách  ako chodci, cyklisti a na kolobežkách.

Policajti ukázali žiakom  policajnú výzbroj a výstroj, ktorú v skutočnosti policajti používajú vo svojej pracovnej činnosti. S radosťou si vyskúšali nepriestrelnú vestu, prezreli putá alebo obušok.

Beseda bola veľmi poučná a zaujímavá. Na žiakov táto návšteva zanechala veľký dojem.

• Účelové cvičenie v prírode

• Dňa 2.6.2022 sme so žiakmi našej školy absolvovali účelové cvičenie v prírode. Opäť sme po rokoch mali možnosť navštíviť Zborovský hrad, ktorý prešiel veľkými úpravami. Cestou sme spoznávali lúčne a liečivé rastliny, o ktorých sme si povedali, aký význam majú pre život človeka. Pred obhliadkou hradu sme spoločne hrali lesné hry, čo všetko sa v tajomnom lese ukrýva. Šikovní žiaci a učiteľky boli odmenení sladkou odmenou. Nasledovala obhliadka hradu, ktorú sme tento krát mali aj s výkladom o histórii hradu.

• Medzinárodný deň detí

• Aj tento rok sme s našimi žiakmi oslávili Medzinárodný deň detí, ktorý sa oslavuje 1. júna. Spoločne so žiakmi sme mali možnosť nahliadnuť do ríše vojakov. Na školskom dvore boli vytvorené jednotlivé stanovištia, kde mohli žiaci vidieť a tiež aj vyskúšať, čo všetko obnáša práca vojakov. Žiaci mali možnosť vyskúšať si, aké je to sedieť vo vojenskom aute, ako medzi sebou komunikovať pomocou vojenských vysielačiek. Skúsili si tiež vojenské masky a veľkou zaujímavosťou boli vojenské zbrane. Absolvovali vojenský výcvik, hod granátom a obranné mechanizmy. Na tento deň naši žiaci budú ešte dlho spomínať.