PROFIL ŠKOLY
Špeciálna základná škola v Zborove poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom so zdravotným znevýhodnením, konkrétne s mentálnym postihnutím. Pri výchove a vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím sa podľa § 94 ods. 2 písm. a) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 245/2008 Z.z.) postupuje podľa vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím a podľa vzdelávacieho programu pre žiakov s viacnásobným postihnutí v kombinácii s mentálnym postihnutím. Podľa § 97 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. základná škola, ktorá vzdeláva žiakov s mentálnym postihnutím alebo s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím, sa vnútorne člení podľa stupňa mentálneho postihnutia žiakov na:
- variant A pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia,
- variant B pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia,
- variant C pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie, sú držiteľmi preukazu zdravotne ťažko postihnutých a nemôžu sa vzdelávať podľa variantu A alebo B.
Škola, v ktorej môže byť na ceste k poznaniu úspešný každý.
"Plnohodnotné prežité a vyrovnané detstvo je základom plnohodnotného a vyrovnaného života v budúcnosti."
Ak je detstvo šťastné, naplnené láskou, porozumením a radosťou, tak sa stáva nevyčerpateľnou studnicou pozitívnej energie, z ktorej čerpá jedinec silu po celý život.
Tvorbu hodnotového rebríčka každého dieťaťa ovplyvňuje atmosféra v rodine, triede, ale aj v spoločnosti. A najmä významní dospelí v jeho najbližšom okolí- rodičia, učitelia.
Cieľom výchovy a vzdelávania špeciálnej školy je rozvíjanie individuálnych schopností a predpokladov žiakov s mentálnym postihnutím tak, aby si osvojili vedomosti, zručnosti a návyky potrebné pre ich ďalšiu profesionálnu prípravu, aby si vedeli vytvoriť správne postoje a dobrý vzťah k ostatným ľuďom, k sebe samému a životnému prostrediu, aby boli pripravení na praktický život tak, aby sa mohli prirodzene integrovať do spoločnosti a stali sa jej prirodzenou súčasťou.
Celé výchovné pôsobenie je zamerané na maximálny možný rozvoj žiakov s mentálnym postihnutím po stránke psychickej a fyzickej, na kompenzáciu ich nedostatkov s cieľom optimálne ich pripraviť pre praktický život.